KLIKNIJ TUTAJ KLIKNIJ TUTAJ        CLICK HERE CLICK HERE        Biuletyn Informacji Publicznej Biuletyn Informacji Publicznej        ESP ePUAP ESP ePUAP        Galeria fotografii Galeria fotografii
Kontakt | Mapa serwisu
Szukaj
Menu g³ówne
Strona g³ówna
Aktualno¶ci
O Gminie
Urz±d Gminy
Rada Gminy
Deklaracja dostêpno¶ci
Komunikaty i og³oszenia
Harmonogram odbioru odpadów
Gminny O¶rodek Pomocy Spo³ecznej
Inwestycje
Historia
Zabytki
Strza³kowo w TV
Do pobrania
Podatki
Kontakt
The Strza³kowo Commune
Linki
Szlaki rowerowe Gminy Strza³kowo
Dzienniki urzêdowe RP
Transmisja z obrad Rady Gminy Strza³kowo
eSesja
Za³atwianie spraw drog± elektroniczn±
Harmonogram odbioru odpadów
Kronika samorz±dowa

 Aktualnie jest 3 go¶ci
Pokaz slajdów
eko-dbaj.jpg
eko-dbaj.jpg

 

 

mapagminy_jpg-001.jpg
fairplay.jpg
 
Strona g³ówna arrow Komunikaty i og³oszenia
Informacja ZUS Drukuj Email
11.01.2021.

Image

 

Up³ywa czas na z³o¿enie wniosku o wy¿sz± emeryturê

Do poniedzia³ku, 11 stycznia 2021 roku, osoby urodzone w 1953 roku i pobieraj±ce wcze¶niejsz± emeryturê  maj± czas na z³o¿enie wniosku o emeryturê powszechn± na korzystnych zasadach - przypomina Zak³ad Ubezpieczeñ Spo³ecznych.

Mo¿liwo¶æ ta dotyczy osób urodzonych w 1953 r., które przesz³y na wcze¶niejsz± emeryturê na podstawie wniosku z³o¿onego przed 2013 rokiem. Wynika to ze zmiany sposobu obliczania nowej emerytury po ukoñczeniu powszechnego wieku emerytalnego.

Dotychczas podstawa obliczenia emerytury powszechnej, by³a pomniejszana o ju¿ pobrane emerytury wcze¶niejsze. Dla tych, których objê³a zmiana przepisów, takiego pomniejszania teraz nie ma. To otwiera furtkê do wy¿szego ¶wiadczenia.

Konieczny wniosek

Osoba, która nadal pobiera emeryturê wcze¶niejsz± i nie ma jeszcze przyznanej emerytury powszechnej, mo¿e z³o¿yæ o ni± wniosek do ZUS-u. Je¶li zrobi to najpó¼niej do 11 stycznia 2021 roku, to Zak³ad wyliczy ¶wiadczenie na korzystniejszych zasadach.

Do z³o¿enia wniosku s³u¿y standardowy formularz o symbolu EMP. Emerytura w nowej wysoko¶ci bêdzie przys³ugiwaæ od miesi±ca z³o¿enia wniosku.

Kiedy ZUS przeliczy ¶wiadczenie z urzêdu

Natomiast osoba, która ju¿ ma przyznan± emeryturê powszechn± w wysoko¶ci pomniejszonej o pobrane emerytury wcze¶niejsze, nie musi robiæ nic. Zak³ad przeliczy jej ¶wiadczenie z urzêdu po 11 stycznia 2021 roku i poinformuje o nowej wysoko¶ci emerytury. Emerytura w nowej wysoko¶ci bêdzie przys³ugiwaæ od dnia, od którego Zak³ad podj±³ wyp³atê emerytury powszechnej.

Je¶li wyp³ata tej emerytury by³a zawieszona, to ¶wiadczenie w nowej wysoko¶ci bêdzie przys³ugiwaæ od dnia, od którego mog³aby byæ podjêta jego wyp³ata. Je¶li przeliczone ¶wiadczenie oka¿e siê wy¿sze od dotychczasowego, to Zak³ad wyp³aci te¿ wyrównanie.

 
Informacja ZUS Drukuj Email
11.01.2021.

Image

 

Rusza ma³y ZUS plus

Od pocz±tku 2021 r. przedsiêbiorcy mog± zg³aszaæ siê do ma³ego ZUS plus, który uprawnia ich do p³acenia ni¿szych sk³adek na ubezpieczenie spo³eczne. Z ulgi skorzystaj± tylko ci przedsiêbiorcy, którzy prowadzili dzia³alno¶æ gospodarcz± w poprzednim roku, przez co najmniej 60 dni.

Ma³y ZUS plus skierowany jest do przedsiêbiorców, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczy³ 120 tys. z³. Co wa¿ne, limit przychodu wylicza siê proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ma³ego ZUS plus mo¿na skorzystaæ maksymalnie przez 36 miesiêcy w ci±gu ostatnich 60 miesiêcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko sk³adek na ubezpieczenia spo³eczne, zatem sk³adkê zdrowotn± przedsiêbiorcy op³acaj± w pe³nej wysoko¶ci.

Przedsiêbiorcy, którzy chc± skorzystaæ z ma³ego ZUS plus, powinni zg³osiæ siê do ulgi najpó¼niej do 1 lutego br. W tym celu, nale¿y z³o¿yæ w ZUS odpowiednie dokumenty, tj. ZUS ZWUA - wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA - zg³oszenie do ubezpieczeñ z kodem w³a¶ciwym dla ma³ego ZUS plus: 05 90 albo 05 92 -  informuje Marlena Nowicka – regionalna rzeczniczka prasowa US w Wielkopolsce – Natomiast przedsiêbiorcy, którzy korzystali z ma³ego ZUS plus w 2020 r. i nadal spe³niaj± warunki do ulgi w 2021 r. nie musz± ponownie zg³aszaæ siê do ma³ego ZUS.

Dodatkowo ka¿dy korzystaj±cy z ma³ego ZUS plus w 2021 r. musi z³o¿yæ dokumenty rozliczeniowe za styczeñ 2021 r. do 10 lub 15 lutego lub za pierwszy miesi±c, w którym wznowi³ lub rozpocz±³ na nowo dzia³alno¶æ prowadzon± w 2020 r., równie¿ w terminie do 10 albo 15 dnia nastêpnego miesi±ca, z informacj± o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytu³u prowadzenia dzia³alno¶ci gospodarczej.

Kwota sk³adek przy ma³ym ZUS plus zale¿y od dochodu. Podstaw± wymiaru sk³adek na ubezpieczenia spo³eczne jest po³owa przeciêtnego miesiêcznego dochodu uzyskanego z dzia³alno¶ci w poprzednim roku. Podstawa wymiaru sk³adek musi siê mie¶ciæ pomiêdzy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego, a 60 proc. prognozowanego przeciêtnego wynagrodzenia (czyli miêdzy 840 a 3155,40 z³ w 2021 r).

Z ma³ego ZUS plus wykluczone s± firmy, które rozliczaj± siê na podstawie karty podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzeda¿y od podatku VAT oraz te, które prowadz± tak¿e inn± pozarolnicz± dzia³alno¶æ (np. jako wspólnik spó³ki jawnej). Z ulgi nie skorzysta tak¿e osoba, która wykonuje dla by³ego lub obecnego pracodawcy to, co robi³a dla niego jako pracownik, w bie¿±cym lub poprzednim roku kalendarzowym. Ulga nie jest przeznaczona równie¿ dla osób, które dopiero co za³o¿y³y swoj± dzia³alno¶æ. One mog± skorzystaæ z innych rozwi±zañ. Najpierw z sze¶ciomiesiêcznej „ulgi na start”, a nastêpnie, przez dwa lata z „preferencyjnych sk³adek”. Wszystkie te ulgi s± oczywi¶cie dobrowolne i chêæ skorzystania z nich, nale¿y przemy¶leæ – dodaje Nowicka.

 
List Wielkopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w sprawie ptasiej grypy Drukuj Email
31.12.2020.

Publikujemy tre¶æ listu Wielkopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii do Powiatowych Lekarzy Weterynarii w zwi±zku z wystêpowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Orygina³ listu w za³±czniku pod tekstem.

 

     Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w zwi±zku z poleceniem Z-cy G³ównego Lekarza Weterynarii na wideokonferencji 7.12.2020 r. zwraca siê z pro¶b± o podjêcie dzia³añ, w celu prowadzenia akcji poszukiwania pad³ych ptaków dzikich, które mog± przenosiæ wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków w miejscach ich bytowania (otoczenie zbiorników wodnych, miejsca odpoczynku w przelotach dzikich gêsi i kaczek).

     Powy¿sze dzia³ania nale¿y prowadziæ w szczególno¶ci na obszarze zapowietrzonym i zagro¿onym gryp± ptaków. W przypadku znalezienia pad³ych ptaków dzikich z gatunków z grupy ryzyka nale¿y pobraæ wymaz z jamy ustno - gard³owej lub tchawicy oraz drugi wymaz z kloaki lub pobraæ wycinki narz±dów wewnêtrznych (tchawica, p³uca, w±troba, ¶ledziona i inne organy w widoczny sposób zmienione oraz ka³ ptaka).

      Pobrane próby nale¿y skierowaæ do PIW-PIB Pu³awy wraz z prawid³owo wype³nionym pismem przewodnim, którego wzór jest okre¶lony w rozporz±dzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 lipca 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia dokumentacji zwi±zanej ze zwalczaniem chorób zaka¼nych zwierz±t.

    Przypominam, ¿e do PIW-PIB Pu³awy nie nale¿y kierowaæ ca³ych zw³ok ptaków pad³ych. Przesy³ane próbki powinny byæ zapakowane w oddzielnym opakowaniu zbiorczym. Opakowanie zbiorcze nie mo¿e zawieraæ innych rodzajów próbek lub materia³ów kierowanych przy okazji do badañ w PIW-PIB Pu³awy.

     Proszê równie¿ o podjêcie akcji informacyjnej w¶ród urzêdów miast i gmin oraz innych organizacji, np. kó³ PZW o zg³aszaniu pad³ych ptaków dzikich z gatunków wra¿liwych na HPAI do Powiatowego Lekarza Weterynarii, w celu mo¿liwo¶ci pobrania prób do badañ.

     Wykaz gatunków ptaków dzikich, u których stwierdzono zaka¿enia gryp± ptaków w krajach UE, przypomniano w dokumencie PIW-PIB Pu³awy „Aktualna sytuacja oraz ocena ryzyka dla drobiu i zdrowia cz³owieka zwi±zana z wystêpowaniem w Europie wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI podtypu H5Nx”, który zosta³ do Pañstwa wys³any w dniu dzisiejszym na skrzynki email PIW-ów.

     O pobraniu prób do badañ HPAI od ptaków dzikich, proszê na bie¿±co powiadamiaæ Zespó³ zdrowia i ochrony zwierz±t - WIW w Poznaniu.

 

Orygina³ listu

 
Informacja ZUS Drukuj Email
30.12.2020.

Image

 

ZUS: Ostatni dzwonek na z³o¿enie dokumentów rozliczeniowych

Przedsiêbiorcy, którzy chc± skorzystaæ ze zwolnienia z op³acania sk³adek za listopad, powinni pamiêtaæ, aby przekazaæ do ZUS dokumenty rozliczeniowe najpó¼niej do 31 grudnia. Spó¼nienie w tym przypadku uniemo¿liwi skorzystanie ze zwolnienia.

Bran¿e wymienione w najnowszej tarczy antykryzysowej 6.0 mog± skorzystaæ ze zwolnienia z obowi±zku op³acania sk³adek za listopad czy ze sk³adek za lipiec, sierpieñ i wrzesieñ. Mog± tak¿e wyst±piæ do ZUS z wnioskiem o dodatkowe ¶wiadczenie postojowe czy jednorazowe dodatkowe ¶wiadczenie postojowe.

O zwolnienie z op³acania sk³adek mo¿na wnioskowaæ do ZUS od 30 grudnia. Mo¿na to zrobiæ wy³±cznie drog± elektroniczn±, za po¶rednictwem Platformy Us³ug Elektronicznych (PUE) ZUS. Wnioski o zwolnienie sk³adek za lipiec-wrzesieñ bêd± przyjmowane do 15 stycznia, a za listopad do koñca stycznia 2021 r. Co wa¿ne przedsiêbiorcy, którzy chc± skorzystaæ ze zwolnienia z op³acania sk³adek za listopad, powinni pamiêtaæ, aby przekazaæ do ZUS dokumenty rozliczeniowe najpó¼niej do 31 grudnia (chyba, ¿e kto¶ jest zwolniony z ich sk³adania). Firmy, które nie z³o¿± do koñca roku rozliczeñ, nie otrzymaj± zwolnienia z op³acania sk³adek za listopad.

Dla kogo zwolnienie ze sk³adek za listopad

Prawo do tej formy pomocy przys³uguje przedsiêbiorcom z odpowiednim kodem PKD przewa¿aj±cej dzia³alno¶ci gospodarczej na dzieñ na 30 wrze¶nia br. Chodzi miêdzy innymi o przedsiêbiorców zajmuj±cych siê handlem, gastronomi±, pozaszkolnymi formami edukacji, prowadz±cych obiekty kultury i sportu, a tak¿e fizjoterapeutów. Jednym z warunków, które nale¿y spe³niæ, jest spadek przychodu, o co najmniej 40% w listopadzie w porównaniu do sytuacji z listopada ubieg³ego roku.

Zwolnienie ze sk³adek lipiec, sierpieñ i wrzesieñ

Wcze¶niejsza tarcza 5.0 zwana te¿ tarcz± bran¿ow±, uprawnia³a okre¶lone bran¿e do zwolnienia z obowi±zku op³acania sk³adek za lipiec, sierpieñ i wrzesieñ 2020 r. Mogli o to siê ubiegaæ p³atnicy z sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obs³ugi targów, konferencji, wystaw. Na podstawie Tarczy antykryzysowej 6.0 kolejne bran¿e mog± wyst±piæ o zwolnienie z op³acania sk³adek za ten okres. Warunkiem jest m.in. spadek przychodu o 75% za pierwszy miesi±c objêty wnioskiem. Wnioski w tej sprawie do 15 stycznia bêd± mogli z³o¿yæ w³a¶ciciele hoteli i podobnych obiektów zakwaterowania, a tak¿e organizatorzy turystyki. Planowana jest tak¿e nowelizacja ustawy, która wska¿e termin na z³o¿enie takiego wniosku dla p³atników z pozosta³ych bran¿.

We wszystkich tych przypadkach zwolnienie bêdzie obejmowaæ tak¿e sk³adki op³acone. Je¶li przedsiêbiorca je op³aci³, bêdzie móg³ uzyskaæ zwrot nadp³aty lub pokryæ ni± kolejne sk³adki.

Nie tylko zwolnienie z op³acania sk³adek

Od 16 grudnia kolejne bran¿e mog± wnioskowaæ o dodatkowe ¶wiadczenie postojowe. Chodzi o hotele i podobne obiekty zakwaterowania, dzia³alno¶æ organizatorów turystyki, a tak¿e dzia³alno¶æ obiektów sportowych. Na dodatkowe ¶wiadczenie postojowe mog± liczyæ przedsiêbiorcy, którzy otrzymali co najmniej jedno ¶wiadczenie postojowe (to jeden z warunków). Mog± z niego skorzystaæ maksymalnie trzy razy, w wysoko¶ci wcze¶niej wyp³aconego ¶wiadczenia postojowego (2 080 z³ albo 1 300 z³). Wyp³ata dodatkowego postojowego zale¿y równie¿ od spadku przychodu. W miesi±cu poprzedzaj±cym z³o¿enie wniosku przychód musi byæ ni¿szy o co najmniej 75 procent w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesi±cu w 2019 r. Na przyk³ad we wniosku sk³adanym w grudniu nale¿y porównaæ przychody z listopada 2020 i 2019 roku. 

Dla kogo jednorazowe dodatkowe ¶wiadczenie postojowe

30 grudnia ZUS zacznie przyjmowaæ wnioski o postojowe od kolejnych niemal 40 grup przedsiêbiorców - wed³ug PKD dzia³alno¶ci wymienionego w ustawie. S± to w wiêkszo¶ci te same rodzaje dzia³alno¶ci, które skorzystaj± z umorzenia listopadowych sk³adek. Aby skorzystaæ z tego ¶wiadczenia przychód z dzia³alno¶ci w pa¼dzierniku albo listopadzie 2020 r. musi byæ ni¿szy co najmniej o 40% w stosunku do uzyskanego odpowiednio w pa¼dzierniku albo listopadzie 2019 r. Jednorazowe ¶wiadczenie postojowe przys³uguje w takiej samej wysoko¶ci co wcze¶niej wyp³acone ¶wiadczenie postojowe (2 080 z³ albo 1 300 z³).

Prawo do jednorazowego dodatkowego ¶wiadczenia postojowego dostan± równie¿ osoby wykonuj±ce umowy cywilnoprawne (np. zlecenie, dzie³o). Chodzi o umowy zawarte do 15 grudnia 2020 roku. Z postojowego skorzystaj± twórcy, arty¶ci, technicy wspomagaj±cy kulturê, architekci i osoby, które ¶wiadcz± us³ugi na rzecz muzeów (w zakresie pozaszkolnych form edukacji i przewodnicy muzeów). Wnioski o postojowe w ZUS bêd± mogli sk³adaæ od 15 stycznia.

Szczegó³owe informacje o warunkach wsparcia z tarczy antykryzysowej 6.0, konkretnych kodach PKD, które skorzystaj± z pomocy i terminach sk³adania wniosków s± dostêpne na stronie internetowej www.zus.pl.


 
Informacja ZUS Drukuj Email
30.12.2020.

Image

 

Dodatkowy zasi³ek opiekuñczy wyd³u¿ony do 17 stycznia


Od 28 grudnia ponownie przys³uguje dodatkowy zasi³ek opiekuñczy. Mo¿na z niego skorzystaæ do 17 stycznia. Przys³uguje on m.in. w razie zamkniêcia lub ograniczonego funkcjonowania z powodu COVID-19 ¿³obka, przedszkola, szko³y, klubu dzieciêcego lub innej placówki o¶wiatowej, do której uczêszcza dziecko lub doros³a osoba niepe³nosprawna.

Od 28 grudnia 2020 r. ponownie przys³uguje dodatkowy zasi³ek opiekuñczy. Okres wyp³aty ¶wiadczenia zosta³ przed³u¿ony do 17 stycznia 2021 r. Zasady przys³ugiwania dodatkowego zasi³ku opiekuñczego nie uleg³y zmianie. Tak jak do tej pory dodatkowy zasi³ek opiekuñczy przys³uguje ubezpieczonym rodzicom zarówno na opiekê nad dzieæmi do lat 8, jak i starszymi dzieæmi z odpowiednim orzeczeniem o niepe³nosprawno¶ci w przypadku zamkniêcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek. Do zasi³ku uprawnieni s± te¿ rodzice lub opiekunowie pe³noletnich osób niepe³nosprawnych. Ze ¶wiadczenia mo¿na skorzystaæ tak¿e, gdy z powodu pandemii dzieckiem nie mo¿e zaj±æ siê niania, z któr± rodzic ma zawart± umowê uaktywniaj±c± lub opiekun dzienny. Do zasi³ku maj± tak¿e prawo medycy, którzy nie skorzystaj± z opieki zapewnionej przez szko³ê.

Zasi³ek ten nie przys³uguje, je¶li drugi z rodziców dziecka mo¿e zapewniæ dziecku opiekê, np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Zasi³ek ten nie przys³uguje równie¿, gdy szko³a zapewni opiekê dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.


Co trzeba zrobiæ, ¿eby dostaæ zasi³ek?

Nale¿y z³o¿yæ u swojego pracodawcy albo zleceniodawcy o¶wiadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Wzór o¶wiadczenia dostêpny jest na stronie www.zus.pl. Z kolei osoby prowadz±ce w³asn± firmê, takie o¶wiadczenie sk³adaj± w ZUS. Mog± je wys³aæ przez internet, za pomoc± Platformy Us³ug Elektronicznych ZUS. Taki dokument jest niezbêdny do wyp³aty zasi³ku. Dodatkowego zasi³ku nie wlicza siê do limitu 60 dni zasi³ku opiekuñczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 1 - 10 z 291
unianad.jpg
rodojpg160.jpg

airlym.jpg
pp160.jpg
szlakir.jpg
unianad.jpg
policja.jpg
ict.jpg
szkolapodstawowa.jpg

twojaslupca.jpg

 

tstv.jpg


ict.jpg

 

tstv.jpg

 

kacik.jpg